خانه / درباره ما

درباره ما


عنوان طرح: مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران

این طرح پژوهشی ملی (۹۷ – ۱۳۹۶) با هدف افزایش کارآیی کتابخانه‌های عمومی ایران برای جامعه، با رویکردی اکتشافی به بررسی جامعه غیرکاربر کتابخانه‌های عمومی ایران می‌پردازد و با بهره‌گیری از تجربیات بومی و جهانی به شناسایی راهکارهای بالفعل کردن این ظرفیت عظیم می‌پردازد. علاوه بر این، با کاربست اصول و تکنیک‌های داده‌کاوی به کشف و تبیین الگوهای مصرف کاربران کتابخانه می‌پردازد و با استفاده از پیمایش‌های کاربران آن را تکمیل و به روز می‌کند. از ویژگی‌های مهم این طرح، استفاده از پایلوت برای اجرای یافته‌ها در عمل است که منجر به بازخورد خواهد شد تا ملاحظات اجرایی نیز در نتایج نهایی لحاظ گردد.

 

کارفرما: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

بر اساس قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی مصوب ۱۳۸۲، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی قانونی اداره کتابخانه‌های عمومی در ایران است. پیش از تصویب این قانون کتابخانه‌های عمومی کشور با عنوان هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می‌شد. اما پس از تصویب لایحه دولت در ۱۷ اسفند ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای ‌نگهبان، نهاد مسئولیت تأسیس، ساخت، تجهیز و بازسازی، توسعه و مدیریت و نظارت و سایر امور کتابخانه های عمومی در سراسر کشور را برعهده گرفت.

در چشم‌­انداز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در افق ایران ۱۴۰۴ هـ. ش. این سازمان نهادی است فرهنگی با هویت اسلامی ـ ایرانی، نافذ و اثرگذار بر جامعه، دارای کارکردهای آگاهی­ بخشی، اطلاع­‌رسانی، آموزشی و ارشادی، زمینه­ ساز ارتقای مطالعه مفید، دارای نیروی انسانی متعهد، متخصص و آموزش‌دیده با حفظ جایگاه اول کشور در منطقه و موفق در رساندن کشور در زمره­ پانزده کشور برتر جهان از جهت سرانه فضا، عضو، منابع و امانت کتابخانه‌ای.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حدود ۵۰۰۰ کتابدار تمام‌وقت، بیش از ۲۳۸۰ کتابخانه عمومی را در سراسر کشور اداره می‌کند، و علاوه بر آن، با بیش از ۹۳۰ کتابخانه عمومی به صورت مشارکتی همکاری دارد. پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشانی در دسترس است: http://iranpl.ir

 

تایید شده در: سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی (سمات ملی)

سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی (سمات) با ماموریت مطلوب‌سازی نظام تولید اطلاعات علم و فناوری ملی و ارتقای جایگاه رقابت‌پذیری کشور در جایگاه جهانی به فراهم‌سازی فضای اطلاعات پژوهشی شفاف، یکپارچه، منسجم و بدون تکرار در سطح ملی می‌پردازد تا شرایط مناسب مدیریت و رهبری فعالیت‌های پژوهشی را برای مدیران تامین نماید. پرتال سمات به عنوان ابزار، چارچوب و رابطی برای دسترسی به منابع مربوطه در این نشانی وجود دارد: http://semat.ir

 

مجری طرح: مرکز مطالعات مدیریت دانشگاه تربیت مدرس

مرکز ملی مطالعات مدیریت وابسته به دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۹۱ به منظور پاسخگویی به نیازهای پژوهشی، مشاوره مدیریت و آموزش حرفه‌ای مدیران ارشد در دانشگاه تربیت مدرس تاسیس شده است. این مرکز برای توسعه و ارتقای سطح پژوهش و نوآوری، خدمات مشاوره مدیریت، گسترش دانش و توسعه تفکر راهبردی، و آموزش حرفه‌ای مدیران درکشور با استفاده ازدستاوردهای نوین و تسهیل و راهبری جریان تعاملات دانشگاه‌ها و مجامع علمی با سازمان‌ها و بنگاه‌ها از طریق شبکه‌سازی در سطوح ملی، محلی وبین‌اللملی فعالیت می‌کند.
شبکه‌ای از متخصصان و اندیشمندان مدیریت در مرکز ملی مطالعات مدیریت فعالیت و همکاری می‌کنند. این مرکز به سازمان‌ها، بنگاه‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه در شناسایی مسایل اساسی، ارایه راه حل‌ها و اجرای راهکارها خدمات و مشاوره مدیریت ارایه می‌دهد. پایگاه اینترنتی این مرکز اطلاعات تکمیلی در مورد ساختار و فعالیت‌های آن ارائه می‌کند: http://mrc.modares.ac

 

وابستگی سازمانی مجری: دانشگاه تربیت مدرس

تنها مرکز تحصیلات تکمیلی جامع دولتی کشور در سال ۱۳۶۰ تاسیس شد. این دانشگاه که تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد، در نظام‌های معتبر رتبه‌بندی همواره جزو برترین دانشگاه‌های کشور قرار دارد. مطابق رتبه‌بندی داخلی وزارت علوم در سال ۱۳۹۲ این دانشگاه پس از دانشگاه تهران حائز رتبهٔ دومین دانشگاه کشور شده است، در رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز این دانشگاه از مجموع ۵۱ دانشگاه جامع وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موفق به کسب رتبه دوم گردید. دانشگاه تربیت مدرس طبق داده‌های موسسه علمی پژوهشی اسکوپوس در سال ۲۰۱۲ رتبه سوم علمی را در بین دانشگاه‌های کشور (پس از دانشگاه‌های تهران و شریف) به خود اختصاص داده است.

مسئولیت‌ها و فعالیت‌های علمی دانشگاه با طیفی گسترده از حوزه‌های علوم مختلف در ۱۷۱ رشته کارشناسی‌ ارشد و ۱۳۲ رشته دکتری، در قالب ۱۷ دانشکده، ۱۴ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی و همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه و واحد بین‌الملل نور تمرکز یافته است. کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس نیز در زمره ۳ کتابخانه‌ای است که از سوی وزارت علوم برای اجرای طرح ملی تأمین مدرک، برگزیده شده است. وب‌سایت این دانشگاه از طریق نشانی مقابل در دسترس است: http://www.modares.ac.ir

 

مدیر پروژه: دکتر محمد حسن‌زاده

مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس، آثار و فعالیت‌های متعددی در حوزه کتابخانه‌های عمومی کشور داشته است. برخی از عناوین مرتبط عبارتند از: بررسی عوامل پیش‌برنده و بازدارنده در استفاده کتابخانه عمومی، بررسی عوامل ترغیب‌کننده و بازدارنده مطالعه در میان مراجعان کتابخانه عمومی، مطالعه راهکارهای جذب مخاطبان به کتابخانه عمومی، سنجش کیفیت خدمات کتابخانه عمومی و رضایت کاربران، مکان‌یابی کتابخانه‌های عمومی و سنجش رضایت شغلی کتابداران نهاد. وی به مطالعه موردی برخی از طرح‌های اجرایی نهاد (مانند طرح کتاب من) نیز پرداخته است. ترویج و همگانی‌سازی علم از حوزه‌های پژوهشی مورد علاقه اوست و تجربیات موفقی در این زمینه داشته که بخش‌هایی از آن را در دوره آموزشی مدیریت دانش در کتابخانه‌های عمومی به کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتقل کرده است.

برای مشاهده سوابق علمی ایشان به این پیوند مراجعه فرمایید: http://llink.ir/hassanzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.