خانه / پرسش و مسئله / روانشناسی اجتماعی در مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی: بررسی اثر تعهد اولیه 4/5 (1)

روانشناسی اجتماعی در مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی: بررسی اثر تعهد اولیه

اثر تعهد اولیه بر تصمیم نهایی، یکی از مفاهیم مطرح شده در روانشناسی اجتماعی است که ممکن است در ارتقای استفاده اعضا از کتابخانه کاربرد داشته باشد. بر اساس این مفهوم، فردی که قبلاً در جهتی تصمیم‌گیری کرده، به دشواری می‌تواند نظر یا رفتار خود را تغییر دهد. در بازاریابی برای ایجاد تمایل در افرادی که نسبت به کاری راغب نیستند از این مکانیسم استفاده می‌شود.

این مثال، به طور ساده عملکرد اثر تعهد اولیه را نشان می‌دهد: از دانشجویان داوطلب برای شرکت در یک آزمایش روانی دعوت شد. عده زیادی از آن‌ها ثبت نام کردند. هنگامی که به آن‌ها اعلام شد آزمایش در ساعت ۷ صبح فردای آن روز انجام می‌شود، تنها تعداد اندکی از آن‌ها در این ساعت آزاردهنده غیبت کردند. در صورتی که چنانچه ابتدا از آن‌ها می‌پرسیدند چه کسی داوطلب شرکت در آزمایش ۷ صبح فردا است، تعداد داوطلبان بسیار کمتر می‌شد.

 دورتیه، ژان فرانسوا (۱۳۸۲). علوم انسانی: گستره شناخت‌ها. ترجمه مرتضی کتبی، جلال‌الدین رفیع‌فر و ناصر شکوهی. تهران: نشر نی. ص ۲۲۵ ـ ۲۲۶

اگر هنگام عضویت فرد در کتابخانه (مثلاً در فرم ثبت نام) از او سوال کنیم که می‌خواهد چقدر فعال باشد، و بر اساس متغیری مثل رنگ کارت عضویت آن را یادآوری کنیم، احتمالاً می‌توانیم او را به فعالیت بیشتر سوق دهیم.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

بازاریابی کتابخانه‌های عمومی

مخاطبان بالقوه کتابخانه‌ها، اغلب فاقد اطلاعات کافی در مورد مجموعه خدمات وامکاناتی هستند که کتابخانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.