خانه / پیشینه پژوهشی / کتابخانه‌ها، هر جا که مردم هستند * اولین امتیاز را ثبت کن

کتابخانه‌ها، هر جا که مردم هستند

در سال‌های اخیر، رشد مفاهیم جدید کتابخانه بر اساس ارتباط نزدیک‌تر با کاربران رخ داده است. در جایی که مجبور شده‌اند کتابخانه‌ای محلی را ببندند، راه‌حل‌های دیگری برای دسترسی به ساکنان مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. از آنجا که تعداد بازدیدکنندگان کتابخانه کاهش یافته است، مراحل احیای علاقه و دستیابی به کاربران جدید و بالقوه صورت گرفته است. این تلاش‌ها شامل خدمات کتابخانه‌ای در مغازه‌ها، کتابخانه‌های خودآموزی و کتابخانه‌های سیاری است که به مکان‌ها و رویدادهایی می‌روند که مردم در آنها جمع می‌شوند. این ابتکارات در جوامع محلی که منابع محدود هستند اما در جایی که کتابخانه می‌خواهد با نیازهای عمومی تنظیم شود بسیار اهمیت دارد.

کتابخانه‌ها همچنین ذخایر خود را به عنوان عرصه‌های چندرسانه‌ای و مراکز ارائه اطلاعات و کمک به ساکنین فراتر از محدوده خدمات استاندارد کتابخانه تقویت کرده‌اند و گسترش داده‌اند.

امروزه کتابخانه‌ها هر جا که مردم باشند هستند: در اینترنت، خانه‌ها، مدارس و گردهمایی‌های اجتماعی و تفریحی. این توسعه باعث می‌شود لازم باشد کتابداران شیوه‌های جدیدی برای تفکر و کار ایجاد کنند. خدمات فیزیکی موفق به صورت منابع مرجع و پروژه‌های حمایتی برای مطالعه و تکالیف دانش‌آموزان به صورت اینترنتی در آمده است.

اکثر نمونه‌های همکاری و شاید بهترین آنها را در جهت ارتقای ادبیات کودک و نوجوانان مشاهده می‌شود. در این زمینه همکاری خوبی با رادیو، مهدکودک‌ها و معلمان زبان برای تشویق به یادگیری زبان و فعالیت‌های خواندن برای نوجوانان و همچنین با سازمان‌های ورزشی برای تشویق ورزشکاران جوان به خواندن کتاب و در نتیجه تقویت توانایی خود برای تمرکز انجام شده است.

واضح است که تأثیر چنین پروژه‌هایی برای ترویج کتابخانه در جامعه محلی و امکان دستیابی به گروه‌های هدف جدید در خصوص سرمایه‌گذاری در ابتکاراتی که کتابدار را از کتابخانه فیزیکی به عرصه‌های دیگر می‌برد بسیار مهم است.

 کتاب «Nordic Public Libraries 2.0» صفحه ۸۱

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی

در کشورهای در حال توسعه، ادبیات کودکان و کتابخانه‌های آن‌ها غالباً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.