خانه / حل مسئله و راهکار / شناخت جامعه کتابخانه‌های عمومی ایران: هیت‌مپ تخمینی در سطح کلان * اولین امتیاز را ثبت کن

شناخت جامعه کتابخانه‌های عمومی ایران: هیت‌مپ تخمینی در سطح کلان

اگر بخواهیم تصوری کلان از جامعه کتابخانه‌های عمومی ایران داشته باشیم، می‌توانیم بر حسب دو مولفه «خواستن» (شامل نگرش مثبت یا منفی به کتابخانه، احساس نیاز یا عدم نیاز به استفاده از کتابخانه، باارزش یا بی‌ارزش دانستن آن و…) و «توانستن» (شامل دسترسی یا بعد فیزیکی، مالی و …) ماتریسی تشکیل دهیم و تراکم مخاطبان را در هر ربع بررسی کنیم.

در ربع اول گروهی از جامعه قرار می‌گیرند که هم می‌خواهند از کتابخانه عمومی استفاده کنند و هم می‌توانند. این گروه نزدیک‌ترین دسته از مخاطبان برای اقدام عملی هستند. نسبت عضو بالفعل به عضو بالقوه در این گروه، می‌تواند با فعالیت‌های بازاریابی مناسب رشد کند، و پایین بودن این نسبت، نشان‌دهنده ضعف کتابخانه در جذب است.

در ربع دوم گروهی از جامعه قرار می‌گیرند که می‌خواهند از کتابخانه عمومی استفاده کنند، اما نمی‌توانند. عدالت اجتماعی ایجاب می‌کند به این گروه توجه ویژه‌ای شود و دسترسی برای آن‌ها فراهم شود. در صورت زمان‌مند بودن ایجاد زیرساخت‌های لازم، راه‌حل‌های اقتضایی با همکاری سازمان‌های دیگر یا ظرفیت‌های محیطی باید در دستور کار قرار گیرد.

در ربع سوم گروهی از جامعه قرار می‌گیرند که نه می‌خواهند از کتابخانه عمومی استفاده کنند و نه می‌توانند. این گروه دشوارترین مخاطبان (و معمولاً بزرگترین گروه هدف) هستند. راهبردهای تبلیغی افراد این گروه را به ربع دوم، راهبردهای دسترس‌پذیرسازی افراد این گروه را به ربع چهارم، و راهبردهای ترکیبی افراد این گروه را به ربع اول سوق می‌دهد.

در ربع چهارم گروهی از جامعه قرار می‌گیرند که نمی‌خواهند از کتابخانه عمومی استفاده کنند، اما می‌توانند. در مورد این ربع باید موانع استفاده از کتابخانه بررسی شود و تمهیداتی برای رفع مهمترین موانع اندیشیده شود.

شکل بالا تخمین اولیه‌ای از نقشه دمایی (هیت مپ) توزیع جامعه کتابخانه‌های عمومی ایران را نمایش می‌دهد. داده‌های مربوط به هر کتابخانه، با استفاده از این تکنیک مصورسازی قابل ترسیم است. بر حسب این که تمرکز تراکم جامعه هر کتابخانه در کدام ربع باشد، و ریخت گستردگی آن چه الگویی داشته باشد، می‌توان فعالیت‌های کتابخانه در ارتباط با کاربران را اولویت‌بندی کرد.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

بازاریابی کتابخانه‌های عمومی

مخاطبان بالقوه کتابخانه‌ها، اغلب فاقد اطلاعات کافی در مورد مجموعه خدمات وامکاناتی هستند که کتابخانه …

8 دیدگاه

  1. A library is a collection of sources of information,there are a group of people who want to use the public library as well. Public library is most utilization of sources. Mind blowing post keeps up rearrangement such great data. What’s more, it is more helpful to everyone. You can utilize this custom essay writing service administration for any sort of scholastic written work. You can move your written work papers with quality from cheap essay writing services . Thanks lot for sharing here…

  2. 持續密集為肌膚補給維生素C,讓肌膚充滿明亮光澤的透明感,並達到白皙光滑的美白精華液。

  3. 這款香水到底是想迫死誰?也太美了吧!絕對要擁有! Marie Claire (HK) Edition 太美了!粉紅色瓶身漾出透明感~簡直少女 我一直以為,如果一罐香水的設計,能精彩到單看外型就能引起想擁有的慾望,那麼其中蘊含的香氣就更值得期待。這也是我在去年初見Miss Dior 花漾迪奧精萃香

  4. SMAZ換能器傳送更穩定,更安全,更有效,和疼痛更少的HIFU能量。 SMAZ不需要應用較高的能量便可到達浅肌肉腱膜層。主要治療:-抬頭紋 -眉間紋 -鼻樑紋 -魚尾紋 -法令紋 -淚溝 -木偶紋 -垂直唇紋 -嘴角紋 -頸紋

  5. 按揭,按揭計劃,۹成按揭計劃,政府按揭計劃,特色按揭計劃,加按計劃,轉按計劃,物業估價,按揭計算機,按揭專家,買樓須知.

  6. JO MALONE 【Skin Care】Vitamin E Eye Creme的商品介紹 JO MALONE,Skin Care,Vitamin E Eye Creme

  7. CHANEL 香奈兒 【眼部彩妝】時尚裸光立體眼彩盤的商品介紹 CHANEL 香奈兒,眼部彩妝,時尚裸光立體眼彩盤

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.