خانه / پرسش و مسئله / نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی * اولین امتیاز را ثبت کن

نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی

در کشورهای در حال توسعه، ادبیات کودکان و کتابخانه‌های آن‌ها غالباً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و این شرایط حتی به مدارس ابتدایی و کتابخانه‌های عمومی نیز گسترش می‌یابد. به نظر کتابداران همواره مشکل از محدودیت بودجه ناشی می‌شود، اما در واقع ریشه مسئله کم‌توجهی تصمیم‌گیرندگان در دستگاه‌های دولتی یا سازمان‌ها و همچنین بی‌اعتقادی کتابداران به تامین خدمات برای کودکان است.

مسئله اساسی دیگر در کشورهای در حال توسعه، نبود کتابخانه‌های مدارس یا عملکرد نادرست آن‌ها است که آن نیز به کمبود منابع خواندنی برای کودکان منجر می‌شود. کودکان دبستانی در کشورهای در حال توسعه غالباً ناچار به گرفتن کتاب از معلمان خود هستند و این کتاب‌ها تنها منابع مطالعاتی موجود در مدارس محسوب می‌شوند. این کودکان امکان مراجعه به کتابخانه‌های عمومی را نیز ندارند. زیرا در زمان باز بودن کتابخانه‌های عمومی، آن‌ها در مدرسه هستند و زمانی که مدارس تعطیل می‌شوند، کتابخانه‌های عمومی نیز بسته هستند و وقت باقیمانده کودکان همه روزه به جای مطالعه، صرف بازی‌های مختلف می‌شود.

برخی جوانان در یوگیا کارتا کتابخانه های موسوم به کتابخانه های جایگزین را راه اندازی کردند. کتابخانه های جایگزین، کتابخانه هایی هستند که وابسته به دولت و نهادهای محلی نیستند و توسط سازمان های خصوصی یا افراد تاسیس شده اند. کتابخانه های جایگزین پاسخی به فقدان منابع مطالعاتی برای کودکان است. برخی از کتابخانه های جایگزین مانند کتابخانه موسیقی، کتابخانه هنر، کتابخانه ترک اعتیاد و کتابخانه تقویت توانمندی های زنان و کودکان به عنوان کتابخانه تخصصی فعالیت می کنند، اما بعضی از این کتابخانه ها به کودکان و خانواده ها اختصاص یافته اند.

وجود این گونه کتابخانه‌ها در واقع موجب جذب کودکان به استفاده از کتابخانه می‌شود. این کتابخانه‌ها در همه موارد عنوان کتابخانه را به خود نگرفته‌اند. حتی یکی از این کتابخانه‌ها «غول کتاب» نام گرفته است. کتابخانه‌های ویژه کودکان متعلق به سازمان های خصوصی هستند و آغازگر فعالیت کتابخانه‌های یادشده سازمان‌های خصوصی بوده‌اند، اما وجود این کتابخانه‌ها کودکان را از امکان دستیابی به منابع اطلاعاتی برخوردار کرده است.

احساس تعهد، تعلق و ارتباط نزدیک کتابداران و کودکان در واقع رمز کلیدی موفقیت کتابخانه‌های کودکان است.

نتیجه:

کتابخانه‌های جایگزین به صورتی جدا از کتابخانه استانی در صدد گسترش عادت به مطالعه در جامعه از طریق ارائه خدمات و فعالیت‌های کتابخانه‌ای هستند. کتابخانه استانی بودجه اندکی برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای دارد و به جامعه بزرگتری خدمت می‌کند و ساعات کار آن نیز برای جامعه استفاده‌کننده مناسب نیست. کتابخانه‌های جایگزین برای پشتیبانی از کتابخانه استانی به سرعت در حال گسترش هستند، اما این کتابخانه‌ها نیز به خوبی از سوی جامعه شناخته نشده‌اند و به دریافت کمک‌های مالی بیشتری از سوی حکومت محلی نیاز دارند. پشتیبانی حکومت محلی از این کتابخانه‌ها و به رسمیت شناختن آن ها برای ادامه برنامه‌های این کتابخانه‌ها ضرورت دارد.

 این مقاله با عنوان «Getting closer to customers: the mushrooming of Alternative libraries in Yogyakarta, Indonesia» توسط پریانتو ایدا فاجار در کنفرانس بین‌المللی ایفلا (سئول، ۲۰ تا ۲۴ آگوست ۲۰۰۶) ارائه شده است. متن کامل مقاله از این نشانی قابل دریافت است.

این مقاله توسط خانم دکتر نجلا حریری با عنوان «نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی» به فارسی ترجمه شده و در صفحات ۱۴۵ تا ۱۵۵ کتاب گزیده مقالات ایفلا ۲۰۰۶ (زیر نظر فریبرز خسروی؛ با ویرایش سیمین نیازی، انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۹۱) منتشر شده است.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

بازاریابی کتابخانه‌های عمومی

مخاطبان بالقوه کتابخانه‌ها، اغلب فاقد اطلاعات کافی در مورد مجموعه خدمات وامکاناتی هستند که کتابخانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.