خانه / تجربه جهانی / کتابخانه‌های بزرگ متمرکز یا کوچک گسترده: دسترس‌پذیری در کره جنوبی * اولین امتیاز را ثبت کن

کتابخانه‌های بزرگ متمرکز یا کوچک گسترده: دسترس‌پذیری در کره جنوبی

کره جنوبی یکی از کشورهای در حال رشد جهان است. می‌گویند در کره اگر بخواهید محلی را که قبلاً بازدید کرده‌اید دوباره پیدا کنید، نمی‌توانید آن را بشناسید. دلیلش این است که همه چیز در این کشور به سرعت در حال تغییر است. با این حال، خدمات کتابداری در کره جنوبی به کندی رشد می‌کند. این کشور تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی دارای ۴۷۸ کتابخانه عمومی بوده است که ۳۴ واحد آن شعبه‌های اقماری بوده‌اند. یکی از دلایل رشد کند خدمات کتابخانه‌های عمومی در کره جنوبی، موضوع اندازه کتابخانه است. به عبارت دیگر، کتابخانه‌های عمومی در این کشور بسیار بزرگ هستند.

به نظر می‌رسد افتتاح کتابخانه‌های عمومی کوچک در مجموعه‌های چندمنظوره می‌تواند یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای شناخت کتابخانه‌های عمومی بیشتر و بهبود خدمات کتابخانه‌ای در کره باشد. افتتاح یک کتابخانه عمومی کوچک در یک منطقه خرید و فروش عمومی مانند بازار محلی می‌تواند با جذب مردم به این محل، رونقی دوباره به آن بدهد.

در ۲۰ سال گذشته، شهرهای اقماری بسیاری در اطراف سئول (پایتخت کره جنوبی) ساخته شده است. گویانگ یکی از آن‌هاست که ۵ کتابخانه عمومی از جمله ۱ کتابخانه اقماری را برای ۸۸۰ هزار نفر جمعیت در خود جای داده است. هر کتابخانه به طور متوسط به ۱۷۶ هزار نفر خدمات می‌دهد. همان‌طور که در بالا ذکر شد، کتابخانه‌های عمومی کره جنوبی از نظر اندازه بزرگ هستند.

میانگین زیربنای کتابخانه‌ها در گویانگ ۳۲۶۵ متر مربع است. این واقعیت دقیقاً در تضاد با وضعیت کتابخانه‌های عمومی در شفیلد انگلستان است. شفیلد با داشتن ۵۲۰ هزار نفر جمعیت، مجموعاً دارای یک کتابخانه عمومی مرکزی و ۲۶ کتابخانه اقماری با میانگین زیربنای کتابخانه‌ای ۴۳۷ متر مربع می‌باشد. چندین کتابخانه اقماری شفیلد در مجتمع‌های چند منظوره قرار دارند.

هنگامی که شهر گویانگ بنا نهاده شد، یک مرکز تجاری کوچک محلی در هر بلوک مسکونی آن که شامل ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ واحد مسکونی است افتتاح گردید. با این حال، پس از این که مراکز تجاری متعدد و بزرگ دیگری در مرکز شهر به بهره‌برداری رسید، مردم محلی دیگر به مراکز تجاری کوچک واقع در بلوک‌ها مراجعه نمی‌کردند. از آن زمان به بعد، صدها مغازه کوچک واقع در این مراکز تجاری محلی تعطیل شدند.

به نظر می‌رسد افتتاح کتابخانه‌های عمومی کوچک در این مراکز تجاری کوچک محلی مزایای زیر را برای شهر گویانگ به ارمغان بیاورد:

  1. توسعه و رونق مراکز تجاری محلی با آوردن مردم بیشتر و مشتریان جدید به این مناطق،
  2. ساختن کتابخانه‌های عمومی کوچک بیشتر،
  3. صرفه‌جویی مالی و افزایش منابع مالی لازم برای حفظ و نگهداری و ارائه خدمات کتابخانه‌ها،
  4. فراهم کردن زمینه دسترسی آسان مردم محلی به کتابخانه‌های عمومی،
  5. فراهم کردن امکان بازدید مغازه‌داران از کتابخانه‌های عمومی (کسانی که به ندرت به کتابخانه سر می‌زنند).

نتیجه:

دولت‌های محلی در کره جنوبی اقدام به ساخت کتابخانه‌های عمومی بسیار بزرگ می‌کنند و از این رو هزینه تمام شده برای ساخت یک کتابخانه عمومی افزایش یافته است. بنابراین دولت‌های محلی با سرمایه‌گذاری مستمر بودجه‌های کلان، با مشکلاتی مواجه شده‌اند. با این حال هنوز خدمات کتابخانه‌های عمومی در کره از نظر کیفی کفایت نمی‌کند. منطقه گویانگ نیز به کتابخانه‌های عمومی بیشتری نیاز دارد. به نظر می‌رسد افتتاح کتابخانه‌های عمومی کوچک در مراکز تجاری محلی بتواند مزایای مهمی را در این منطقه تامین کند.

در نتیجه به دولت محلی گویانگ قویاً توصیه می‌شود کتابخانه های عمومی کوچک را در داخل مراکز تجاری محلی تاسیس کند. زیرا این اقدام می‌تواند منجر به بهبود کسب و کار محلی و نیز افزایش خدمات کتابخانه‌های عمومی گردد.

 این مقاله با عنوان «Opening small public libraries in quiet shopping malls could boost local businesses in Goyang, Korea» توسط یانگ سئوک کیم در کنفرانس بین‌المللی ایفلا (سئول، ۲۰ تا ۲۴ آگوست ۲۰۰۶) ارائه شده است. متن کامل مقاله از این نشانی قابل دریافت است.

این مقاله توسط خانم دکتر فاطمه زندیان (عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس) با عنوان «تاسیس کتابخانه‌های عمومی کوچک در مراکز تجاری ساکت و آرام» به فارسی ترجمه شده و در صفحات ۱۹۵ تا ۲۰۵ کتاب گزیده مقالات ایفلا ۲۰۰۶ (زیر نظر فریبرز خسروی؛ با ویرایش سیمین نیازی، انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۹۱) منتشر شده است.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی

در کشورهای در حال توسعه، ادبیات کودکان و کتابخانه‌های آن‌ها غالباً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.