خانه / تجربه جهانی / طرح کتابخانه تابستانی: تجربه نروژ برای جذب مخاطب در مراکز تفریحی * اولین امتیاز را ثبت کن

طرح کتابخانه تابستانی: تجربه نروژ برای جذب مخاطب در مراکز تفریحی

پروژه «نروژ در پی غیرکاربران» با طرح‌هایی ابتکاری مانند طرح «کتابخانه تابستانی، هدف جذب مخاطبان را دنبال کرد. به این منظور در بهار ۲۰۰۸ میلادی، یک اتومبیل اپل المپیای مدل ۱۹۵۷ خریداری شد و لوگوی کتابخانه سلوبرگ روی درهایش نصب و صندوقش پر از کتاب شد.

وقتی تعطیلات تابستانی فرارسید، آماده بودیم ماشین کتابخانه‌ای خود را در سواحل و مراکز خرید ببریم. کتاب‌های چاپی و صوتی در ژانرهای مختلف و مناسب تمام سنین را بیرون می‌آوردیم و روی سقف و صندوق ماشین در معرض نمایش می‌گذاشتیم. جای تعجب و کاملاً غیرمنتظره بود که این ایده توجه مطبوعات را خیلی به خود جلب کرد. کتابخانه تابستانی در تلویزیون، رادیو، اینترنت و در روزنامه‌های ملی و محلی مطرح شد. با این وجود پذیرش عموم مردم بود که بیشترین تأثیر را بر ما گذاشت.

 وقتی که اتومبیل حرکت می‌کرد، مردم دست تکان می‌دادند و با ما خداحافظی می‌کردند و وقتی در سواحل پارک می‌کردیم، بچه‌ها اغلب دوان‌دوان به سمت ما می‌آمدند تا بپرسند که آیا می‌توانند کتاب  امانت بگیرند. خود ماشین به یک جاذبه تبدیل شد؛ توجه مردم را جلب کرد و عامل توجه مثبت بود. بسیاری فقط می‌خواستند ماشین را ببینند؛ بقیه می‌پرسیدند که ما که هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم. وقتی مردم علاقه نشان می‌دادند، با آن‌ها درباره کتابخانه سلوبرگ حرف می‌زدیم و به آن‌ها کتاب  امانت می‌دادیم.

ما به اینترنت سیار و یک رایانه هم دسترسی داشتیم تا بتوانیم کارت عضویت کتابخانه را صادر کنیم و کتاب‌های امانت داده شده را همان‌جا ثبت کنیم. این تجهیزات در عمل خیلی مؤثر نبودند. اتصال به اینترنت کند بود و صفحه نمایش رایانه در نور آفتاب خوانا نبود. بنابراین دفترچه و مداد خیلی بهتر بودند. بعداً اطلاعات را وارد سیستم خود می‌کردیم.

کتابخانه تابستانی احتمالاً آمار کتاب‌های  امانی ما را چندان افزایش نداد، اما بدون شک عموم مردم را آگاه ساخت که ما هستیم؛  و مهم‌تر از آن، نشان دادیم به یاد داریم مردم وجود دارند و ما نیاز به لذت بردن از شنا و تعطیلات تابستان را درک می‌کنیم… اما فکر می‌کنیم دراز کشیدن زیر نور آفتاب و لذت بردن از کتابی خوب آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند!

اکنون سه تابستان است که اتومبیل ما در حال کار است و به شیوه‌های مختلف به عنوان نماینده کتابخانه سلوبرگ (مثلاً در توزیع کتاب در پروژه موسوم به تمام کتاب‌های روگالند، یا در مسابقه استعدادیابی شعر روز جهانی شعر) استفاده می‌شود.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی

در کشورهای در حال توسعه، ادبیات کودکان و کتابخانه‌های آن‌ها غالباً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.