خانه / تجربه جهانی / طرح کتابخانه کوچک: تجربه نروژ برای پیوند مخاطبان شاغل با کتابخانه * اولین امتیاز را ثبت کن

طرح کتابخانه کوچک: تجربه نروژ برای پیوند مخاطبان شاغل با کتابخانه

در ادامه پروژه «نروژ در پی غیرکاربران» ابتکاراتی برای پاسخگویی به نیازهای شناسایی شده بوسیله پیمایش اجرا شد. یکی از موثرترین تجربیات اجرا شده، طرح «کتابخانه کوچک» بوده است.

در این طرح با الهام از مدل کتابخانه در محل کار، با تعدادی از شرکت‌ها تماس گرفته شد و این پیشنهاد مطرح شد که کتابخانه کوچکی برایشان برپا شود. اندازه کتابخانه متناسب با شرایط هر شرکت بود. کوچک‌ترین کتابخانه‌های کوچک چرخ کتابی با حدود ۱۵۰ کتاب بود، در حالی که در بزرگ‌ترین آنها مجموعه‌ای از ۷۰۰ تا ۸۰۰ کتاب وجود داشت.

به زودی روشن شد که بزرگ‌ترین مجموعه‌ها در بزرگ‌ترین شرکت‌ها از همه بهتر عمل کردند. در این کتابخانه‌ها گزینه‌های انتخاب گسترده‌ای برای افراد علاقمند وجود داشت و آن‌ها کتاب‌های متعددی پیدا کردند که آن‌ها را جذب می‌کرد، در حالی که مجموعه‌های کوچک‌تر نیاز به پیگیری بیشتر و تغییر کتاب‌ها داشتند تا علاقه‌مندی مخاطبان حفظ شود.

شهرداری استاوانگر بزرگ‌ترین محل کار برای ساخت کتابخانه در غذاخوری ساختمان اجرایی بود. تعداد زیادی از مردم هر روز از این محل عبور می‌کردند، و کتاب‌ها و ادبیات برای تعدادی از کارکنان به‌سرعت به موضوع بحث هنگام ناهار تبدیل شد. از کتابخانه‌های کوچک هم به عنوان محلی برای برنامه‌های معرفی کتاب استفاده کردیم که بسیاری از کارکنان از آن استقبال شایسته‌ای کردند.

یکی از شرکت‌هایی که میزبان کتابخانه کوچک بود (هتل سنت اسویتون پیشنت) بخاطر موفقیت زیاد آن، تصمیم گرفت خودش مسئولیت اداره آن را به عهده بگیرد.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

نزدیک‌تر شدن به مخاطبان کتابخانه: رشد سریع کتابخانه‌های جایگزین در یوگیاکارتای اندونزی

در کشورهای در حال توسعه، ادبیات کودکان و کتابخانه‌های آن‌ها غالباً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.